Достапни линкови

Вашингтон: Денеска клучен ден во процесот за избор на претседателски кандидат во САД


Клучен ден во процесот за избор на претседателски кандидати на Демократската и Републикансаката партија, таканаречен супер вторник, кога предизбори ке се одржуваат во 22 американски сојузни држави. Според последните анкети за демократите, Хилари Клинтон и Барек Обама речиси се изедначени во повекето држави, со незначајна предност на Клинтон. Кај републиканците сенаторот Џон МекКејн има значајна предност со дваесеттина проценти пред Мит Ромни на национлно ниво, и е во значителна предност во повеке држави.
XS
SM
MD
LG