Достапни линкови

Техеран: Иран лансираше ракета како тест за прв сопствен сателит во орбитата


Иран денеска лансираше ракета како тест за испраќање во орбитата на прв сопствен сателит најавен за Март 2009, јави државната телевизија која не објави снимки од лансирањето туку само ја покажа ракетата на лансирната рампа. Можноста за лансирање сателит во орбитата би можело да го навести напредак во иранската ракетна технологија, но според западни експерти засега нема детали за тоа.
XS
SM
MD
LG