Достапни линкови

Газа: Египет ја затвори границата со Појасот Газа


Египетските трупи денеска ја затворија границата со Појасот Газа, по 11 дневно неконтролирано преминување од страна на палестинците. Милитантите од Хамас минатиот месец направија отвори во граничниот ѕид овозможувајќи им на илјадници палестинци од Појасот Газа да влезат во Египет за набавка на храна и гориво, поради кризата предизвикана од израелската гранична блокада.
XS
SM
MD
LG