Достапни линкови

Пекинг: Поради силното снежно невреме во Кина загинаа 60 лица


Во силното невреме што ја зафати Кина, загинале 60 лица. Кинеските власти мобилизирале околу 250 илјади војници и повеќе од 700 илјади полицајци за регулирање на сообраќајот и да обезбедат нормално снабдување со електрична енергија. Поради силното невреме што ја зафати Кина, незапаметено во изминатите 50 години, повеќе градови се без струја, а се намалуваат и залихите на храна.
XS
SM
MD
LG