Достапни линкови

Тирана: Македонија и Албанија ќе воспостават безвизен режим


Македонија и Албанија се договорија да воспостават без-вивизен режим што ќе биде формализирано за време на претстојната посета на македонскиот премиер Никола Груевски на Тирана. Оваа материја ќе се уреди со постигнување спогодба во согласнот со новиот закон за странци и и европската регулатива, изјави за МИА владиниот портпарол Ивица Боцевски. Се до нејзината примена граѓаните на Република Албанија ќе можат визите да ги добиваат на граница. Во веста не се прецира кога Груевски ќе ја посети Тирана.
XS
SM
MD
LG