Достапни линкови

Багдад: Најмалку 43 лица загинале во напад на два пазари


Во бомбашки напад на два пазари во Багдад загинаа вкупно најмалку 43, а беа ранети 78 лица. Ова се најсмртонесни напад откако во Ирак се распоредени дополнителни 30 илјади војници минатата пролет. Првиот напад се случуи на Ал Гази пазарот место кое е е многу посетено и во Ноември од поставена бомба загинаа 13 лица. Вториот напад беше на птичји пазар југоисточно од Багдад каде загинаа 8 лица а беа ранети десетина.
XS
SM
MD
LG