Достапни линкови

Вашингтон: Пентагон ќе врши притисок врз европските членки на НАТО за повеќе војници во Авганистан


Пентагон ќе изврши притисок врз европските членки на НАТО да испратат уште војници во јужен Авганистан, каде што насилството е во пораст. Оваа изјава следува по предупредувањето на Канада дека ќе ги повлече своите две илјади и 500 војници доколку НАТО не испрати засилување. Вашингтон порача дека нема намера да го зголемува бројот на американски војници во Авганистан, кој во моментов изнесува 29 илјади.
XS
SM
MD
LG