Достапни линкови

Приштина: Средба на косовските лидери за декларацијата за независност


Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу, премиерот Хашим Тачи и првиот човек на Собранието, Јакуп Красниќи се очекува во текот на денот да одржат средба посветена на декларацијата за независност на Косово, објави тиранската телевизија Топ ченел.
Се очекува на средбата да биде формира работна група за подготовка на текстот на декларацијата, која ќе била „заеднички глас“ на опозицијата и власта на Косово. Во врска со декларацијата ќе бидат косултирани и Соединетите Држави и Европската унија.
XS
SM
MD
LG