Достапни линкови

Брисел: Редовен месечен состанок на шефовите на дипломатиите на ЕУ


На редовниот месечен состанок на министрите за надворешни работи на Европската унија една од главните теми ке биде Србија. Најавата дека Србија ке потпише договор за стабилизација и асоцијација со Европската унија најверојатно нема да се случи, јавуваат агенциите. И покрај фактот што повеке држави го поддржуваат потпишувањето на Спогодбата, на тоа се противи пред се Холандија која бара Ратко Младич да се најде во Хаг пред потпишување на договорот. На овој министерски состанок освен србија се и неколку други надворешнополитички теми.
XS
SM
MD
LG