Достапни линкови

Рим: Романо Проди поднесе оставка


Шефот на италијанската влада Романо Проди синоќа поднесе оставка до претседателот Џорџо Наполитано, веднаш откако Сенатото му изгласа недоверба на неговиот кабинет. Против Проди кој е на чело на владата 20 месеци, гласаа 161 сенатор, додека својата доверба му ја укажаа 156 пратеници.
XS
SM
MD
LG