Достапни линкови

Париз: Сосиете Женерал открила проневера што ќе ја чини пет милијарди евра


Француската банка Сосиете Женерал соопшти дека открила проневера, која ќе ја чини банката загуба од околу 5 милијарди евра. Ова ја дестабилизира банката која ионака имаше загуба од околу 2 милјарди евра поради проблемите на глобалниот кредитен пазар, па сега Сосиете Женерал соопшти дека е принудена да бара околу 5 ипол милијарди евра нов капитал.
XS
SM
MD
LG