Достапни линкови

Брисел: Хашим Тачи денеска ќе се сретне со комесарот за проширување на ЕУ Оли Рен


Косовскиот премиер Хашим Тачи кој од вчера престојува во Брисел денеска ке се сретне со комесарот за проширување на европската унија Оли Рен, со вискиот претсавник за безбеднсота и надворешна политика Хавиер Солана а во петок ке одржи и средба гененералниот секретар на НАТО Јап Де Хоп Схевер. Рен вчера најави дека на денешниот состанок со косовскито премиер ќе разговара за координација при решавање на статусот на Косово и одби да одговори кога протекторатот ке прогласи независност.
XS
SM
MD
LG