Достапни линкови

Пекинг: Кинеските власти исклучиле 44 илјади веб страници поради Интернет порнографија


Кинеските власти исклучиле 44 илјади веб страници и уапсиле 868 лица поради интернет порнографија во 2007 година. Кампањата на кинеските власти ќе продолжела се до крајот на Олимписките игри во септември. Групите за човекови права соопштија дека Кина борбата против порнографијата ја користи како претекст за уништување на интернет страниците на дисидентите.
XS
SM
MD
LG