Достапни линкови

Каиро: Илјадници Палестинци влегоа во Египет


Илјадници палестинци влегоа во Египет откако милитанти со експлозив направија дупки во граничниот зид меѓу Египет и Газа. Египетските сили не презеле акција, а палестинците влегоа во потрага по храна и други набавки кои недостасуваат поради израелската блокада врз Газа од минатата недела. Ситуацијата била хаотична и Израел изрази загриженост. Вчера Израел сепак дозволи влез на ограничени количества на гориво за друга помош за Газа.
XS
SM
MD
LG