Достапни линкови

Кенија: Екс генералниот секретар на ОН Кофи Анан во обид за решавање на кризата


Поранешниот генерален секретар на ОН Кофи Анан престојува во Кенија, каде што денеска ќе разговара со политичките лидери во обид за решавање на кризата во оваа африканска земја. Ваквата состојба во Кенија трае од изборите во декември, кога почнаа масовните протести на опозицијата. Во немирите загинаа најмалку 650 луѓе, а околу 250 илјади мораа да побегнат од земјата.
XS
SM
MD
LG