Достапни линкови

Хаг: Изјава на обвинителот на Хашкиот трибунал за Харадинеј


Обвинителот на Хашкиот трибунал Дејвид Ре изјави дека поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај и неговите соработници Идриз Баљај и Лахи Брахимај се виновни за злосторства против човештвото и други кривични дела. Тој наведе дека Хашкото обвинителство ја докажало новната одговорност за смртта на најмалку 40 косовски Срби, Албанци и Роми, чии тела се пронајдени во септември 1998 година во каналот на Радоњичко Езеро.
XS
SM
MD
LG