Достапни линкови

Софија: Рускиот претседател Путин пристигна во Бугарија


Рускиот претседател Владимир Путин синока пристигна во Софија со што ја започна својата дводенвна официјална посета. Тој престојува по покана на бугарскиот претседател Георги Прванов, со кој ќе разговара за актуелни меѓународни прашања. Како што јавуваат агенциите приоритени на агендата на Путин се изградбата на гасовофот Јужен тек и на буграскта нуклерана централа Белене од страна на руската држвна компанија Атомстрој експорт.Во делегацијата на Путин се и и вицепремиерот Дмитриј Медведев, кој е претседателски кандидат на владејачката Обединета Русија и можен негов наследник , шефот на дипломатијата Сергеј Лавров и преставници на големите руски државни компнаии.
XS
SM
MD
LG