Достапни линкови

Ерусалим: Разговори меѓу палестинските и израелските преговарачи


Палестинските и израелските преговарачи денеска ги започнуваат разговорите за постигнување мировен договор. На дневен ред се државните граници, иднината на Ерусалим, палестинските бегалци и и еврејските населби односнио најтешките прашања за кои во минатото немаше договор. Финална цел на разговорите е создавање палестинска држава која мирољубиво ке коегзистира со Израел.
XS
SM
MD
LG