Достапни линкови

Џакарта: Здравствената состојба на Сухарто критична


Здравствената состојба на поранешниот Индонезиски диктатор Сухарто се оценува како многу критична. На 86 годишниот поранешен генерал му откажуваат виталните функции на повеќе органи. Сухарто беше остранет од власта по 32 години владеење во народниот бунт во 1998 година. Неговото лошо здравје беше причина тој да не се соочи со судски процес за злоупотребите на неговиот режим.
XS
SM
MD
LG