Достапни линкови

Алмати: 30 рудари загинаа при експлозија во рудник за јаглен во Казахстан


23-цата рудари кои се водеа како исчезнати по експлозијата што се случи во рудникот за јаглен Абаи во Казахстан, најверојатно се загинати. Високата температура и големата концентрација на јаглен моноксид ,,комплетно ја исклучуваат можноста за преживување на рударите,, соопшти казахстанското министерство за итни ситуации. Смртта на седумина други рудари беше потврдена веднаш по несреќата.
XS
SM
MD
LG