Достапни линкови

Тбилиси: Протести на опозицијата


Неколку илјади приврзаници на опозицијата во Грузија се собраа во Тбилиси на протести против резултатите од неодамна одржаните претседателски избори и со барање да се одржи втор круг гласање. Претходно Централната изборна комисија ги соопшти официјалните конечни резултати според кои актуелниот претседател Михаел Саакашвили освоил 53,4%, а опозициониот кандидат Леван Гачечиладзе добил 25 отсто од гласовите.
XS
SM
MD
LG