Достапни линкови

Казакстан: Седум рудари загинале во експлозија на гас


Во експлозија на метан гас на рудник со јаглен во Казахстан загинале најмалку 7 рудари а 23 се водат како исчезнати. Рудникот е еден од 8 те воКазахстан кој ги поседува групацијата Арцелор-Митал. Во 2006 во експлозија на друг рудник на Митал во Казахстан загинаа 41 лице.
XS
SM
MD
LG