Достапни линкови

Тбилиси: Денеска протест на грузиската опозиција


Грузиската опозиција денеска ќе одржи протести со барање да се анулираат резулатите од претседателските избори на кој актуелниот лидер Микаил Саакашвили победи во првиот круг со над 50 насто гласови. Опозицијата обвинува за изборни нарушувања додека странските мониторинг мисии соопштија дека гласањето со извесни нарушувања било фер и слободно. Соединетите Држави и Европската Унија и честитаа на Грузија за изборите.
XS
SM
MD
LG