Достапни линкови

Пекинг: Стотици Кинези исфрлени од партијата и работните места


Стотици кинези биле исфрлени од редовите на владејачката Комунистичка партија или од нивните државни работни места, бидејќи ја прекршиле националната политика на едно дете во семејството. Кинеската новинска агенција Хсинхуа прецизира дека меѓу оние што не ја спроведуваат оваа стратегија имало и пратеници и други високи државни службеници.
XS
SM
MD
LG