Достапни линкови

Хаг: Продолжи судењето против екс либерискиот претседател Чарлс Тејлор


Меѓународниот суд за воени злосторства во Хаг денеска, по шест месечно одлагање, го продолжи судењето против поранешниот либериски претседател Чарлс Тејлор. Тој е обвинет за воени злосторства за време на војната во соседната Сиера Леоне од деведесет и првата до две илјади и втората година. Тејлор, како што се додава, ја имал контролата врз бунтовничките сили во Сиреа Леоне со цел да ги освои наоѓалиштата на дијаманти во таа земја.
XS
SM
MD
LG