Достапни линкови

Најроби: Раила Одинга ја отфрли понудата за влада на национално единство


Кенискиот опозиционен лидер Раила Одинга ја отфрли понудата од претседателот Мваи Кибаки за формирање на влада на национално единство. Одинга истакна дека Кибаки неможе да доставува понуди бидејќи не е победник на изборите од 27 декември. Во повеќе дневните постизборни насилства во Кенија загинаа 300 лица, а според податоците на ОН околу 250 илјади луѓе ги напуштиле своите домови.
XS
SM
MD
LG