Достапни линкови

Приштина: Конститутивна седница на косовскиот парламент


Во Приштина денеска ќе се одржи конститутивна седница на косовскиот парламент. Станува збор за трет состав на парламентот по илјада деветстотини деведесет и деветата година од кога Косово е под управа на УНМИК. На изборите што се одржаа во ноември лани Демократската партија на Косово на Хашим Тачи освои најмногу гласови и располага со триесет и седум пратенички места.
XS
SM
MD
LG