Достапни линкови

Европа: Малта и Кипар од денеска во евро зоната


Малта и Кипар со почетокот на Новата година официјално стануваат членки на Европската монетарна унија. Кипарската фунта и малтешката лира се заменуваат со евро, а трговците се обврзаа дека чесно ќе ги заокружуваат цените. Европската комисија ги повика двете земји да водат политика што ќе ја зачува макроекономската стабилност и конкуренцијата.
XS
SM
MD
LG