Достапни линкови

Кабул: Американскиот амбасадор се заложи за разговори со Талибанците кои не се поврзани со Ал Каеда


Американскиот амбасадор во Кабул се заложи за разговори со талибанците кои не се поврзани со Ал Каеда и кои го признаваат уставот на Авганистан. Вилијам Вуд зборуваше откако владата во Кабул протера двајца дипломати на Обединетите Нации и Европската Унија обвинувајки ги дека на загрозиле националната безбедност поради не авторизирани контакти со талибански милитанти во јужен Авганистан. Американскиот амбасадор изјави дека верува оти тие дејствувале со добри намери.
XS
SM
MD
LG