Достапни линкови

Најроби: Денеска претседателски избори во Кенија


Денеска во Кенија се одржуваат претседателски избори на кои ќе гласаат 14 милиони луѓе со право на глас. Според анкетите кандидатот Раила Одинга има мала предност пред својот главен противник Мваки Кибаки. За време на целата изборна кампања во земјата имаше судири меѓу приврзаниците на различни политички опции.
XS
SM
MD
LG