Достапни линкови

Анкара: Турската војска потврди дека изврштила воздушен напад на границата со Ирак


Турската војска потврди дека денеска бил извршен воздушен напад врз позиции на курдските бунтовници на границата меѓу Турција и Ирак. Тоа било дел од турската акција за чистење на курдските позиции што почнала пред тр дена. Во меѓувреме, турската Управа за безбедност соопшти дека во синоќешната експлозија во европскиот дел на Истанбул биле повредени седум луѓе. Тензиите во Турција се зголемија по засилувањето на акциите на турската армија против курдските бунтовници во Северен Ирак.
XS
SM
MD
LG