Достапни линкови

Непал: Владата гласаше во земјата да биде отфрлена монархијата


Непалската влада гласаше во земјата да биде отфрлена монархијата. Политичките лидери постигнаа договор, според кој, маоистичките бунтовници ќе се вратат во владата со што ке се постави основа за крај на 240 години старата непалска монархија. Тоа беше едно од барањата на комунистиочкото движење кое ја напушти владата на Непал во септември.
XS
SM
MD
LG