Достапни линкови

Вашингтон: Косовското прашање мора да биде решено надвор од ОН, изјави Даниел Фрид


Помошникот на американскиот државен секретар, Даниел Фрид истакна дека косовското прашање мора да биде решено надвор од Советот за безбедност на ОН, затоа што, како што рече, тоа тело е во ,,ќорсокак„ поради противењето на Русија на секоја резолуција со која би се одобрила независност за Косово. Фрид во изјава за Гласот на Америка посочува дека преговорите за косовскиот статус се завршени и мора да се продолжи напред.
XS
SM
MD
LG