Достапни линкови

Европа: Од ноќеска Шенген зоната се зголемува за уште девет земји


Од полноќ кон Шенген зоната се приклучуваат девет нови земји кои станаа членки на Европската Унија во 2004 година. Без патни исправи ке можат да патуваат 400 милиони жители на 24 земји. Засега надвор од зоната за слободно патување од земјите членки на Европската Унија остануваат Бугарија, Ромнаија и Кипар.
XS
SM
MD
LG