Достапни линкови

Киев: Јулија Тимошенко нов украински премиер


Украинскиот парламент денеска ја изгласа Јулија Тимошенко за нов премиер. Гласањето беше извршено со кревање раце, затоа што кога Тимошенко не успеаја да добие доверба на 11 декември гласањето беше електорнско таа обвини дека имало грешка на системот. За прв пат Претседателот, Премиерот и Претседателот на Парламентот се членови на партиите од Портокаловата револуција. Новата влада во Украина ја формираа двете партии на Претседателот Виктор Јушченко и партиијата на Јулија Тимошенко.
XS
SM
MD
LG