Достапни линкови

Техеран: Нема точно определена дата за иградба на нуклеарната централа Бушер


Иранското министерство за надворешни работи соопшти дека нема точно одредена дата до кога треба да биде завршена изградбата на иранско-руската нуклеарна централа Бушер. Портпаролот на министерството Мухамед Али Хусеини изјави дека Иран верува во сериозноста на Русија за финиширање на проектот. Вашингтон ја повика Москва да не учествува во изградбата на нуклераната централа Бушер, бидејќи верува оти проектот е дел од иранската намера за изработка на нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG