Достапни линкови

Бишек: Денеска се одржуваат парламентарни избори


Во Киргистан денеска се одржуваат парламентарни избори на кои граѓаните избираат претставници за околу 90 пратенички места во Парламентот. Партијата на претседателот Курманбек Бакиев ќе се соочи со опозиционите, Социјалдемократска партија на поранешниот премиер Алмазбек Атамбаев и со партијата Ата Мекен предводена од поранешниот претседател на собранието Омурбек Текебаев. Опозицијата го обвинува претседателот Бакиев дека планира фалсификување на изборите за да ги отстрани ривалските партии од собранието. Русија и Соединетите држави имаат воени бази во Киргистан.
XS
SM
MD
LG