Достапни линкови

Москва: Американскиот антиракетен штит може да предизвика лансирање на руската балистичка ракета


Активирањето на американскиот антирактетен штит што би требало да биде поставен во Централна Европа би можел да предизвика лансирање на интерконтиненталната балистичка ракета на Русија, предупреди денеска шефот на руската армија Јурил Балујевски. Во меѓувреме Русија посочи дека не планира значително распоредување на своите воени сили, по одлуката на Москва за суспензија на договорот за конвенционални сили во Европа.
XS
SM
MD
LG