Достапни линкови

Исламабад: Претседателот Первез Мушараф денеска ја укина вонредната состојба


Пакистанскиот претседател Первез Мушараф денеска ја укина шест неделната вонредна состојба во земјата. Мушараф воведе вонредна состојба и суспензија на уставот минатиот месец, што му овозможи да ги отстрани највисоките судски претставници кои се противеа на неговиот реизбор за претседател на земјата. Укинувањето на вонредната состојба доаѓа пред одржувањето на парламентарните избори кои се закажани за осми јануари.
XS
SM
MD
LG