Достапни линкови

Будимпешта: Средба на дипломати од САД и Русија разговараат за ракетниот штит


Дипломати од Соединетите Држави и од Русија денеска во Будимпешта разговараат за американските планови за инсталирање анти-ракетен штит во Европа. Москва и натаму ваквите планови го смета за закана за нејзината безбедност, а Вашингтон тврди дека тоа е неопходно за одбрана од потенцијални напади од некои држави, како Иран.
XS
SM
MD
LG