Достапни линкови

Белград: Србија ќе побара мислење од меѓународниот суд на правдата за независно Косово


Србија ке поденсе иницијатива Советот за безбедност на Обединетите Нации да побара мислење од мегународниот суд на правдата за тоа дали независноста на Косово би била легална или не-изјави синока за Радио телевизија Србија српскиот претседател Борис Тадик. Тој како што пренесуваат агенциите во своето обркање додал дека доколку дојде до еднострано прогласување на незвиснот и некои земји го прифатат тоа Белград пред правните инситуции ке почне иницијатива против владите на тие земји. Претходно премиерот Воислав Коштуница изјави дека е исклучително важно што Европската унија не донела одлука со која се признава еднострана независност на Косово и оцени дека сега постојат уште повеќе причини преговорите да продолжат.
XS
SM
MD
LG