Достапни линкови

Бања Лука: Денеска се одржуваат претседателски избори


Во Република Српска денеска се одржуваат претседателски избори. Повеќе од еден милион гласачи избираат меѓу девет партиски и еден независен кандидат. Според анкетите за фаворит се смета кандидатот Рајко Кузмановиќ од владеачкиот Сојуз на независни социјалдемократи. Предвремените претседателски избори во Република Српска се распишани по смртта на претседателот Милан Јелиќ, кој почина од срцев удар на 30 септември.
XS
SM
MD
LG