Достапни линкови

Брисел: Советот на НАТО ги охрабрува земјите од Јадранската група за реформи


Советот на НАТО вчера ги охрабри Хрватска, Албанија и Македонија да ги зголемат реформските напори доколку сакаат ад добијат покана на самитот на НАТО во април во Букурешт. Словенечкиот министер за надворешни работи Димитриј Рупел изјави дека приемот на Хрватска е речиси завршена работа, а поголеми проблеми не се очекуваат ниту кога станува збор за Албанија. Единствено случајот со Македонија е проблематичен поради спорот околу името со Грција.
XS
SM
MD
LG