Достапни линкови

Брисел: НАТО ќе дејствува решително доколку Косово прогласи независност


Генералниот секретар на НАТО Јап де Хооп Схефер денеска изјави дека алијансата ке дејствува решително против заканите за насилство на Косово, доколку мнозинството етнички албанци прогласат независност од Србија. Тој ова го изјави пред отворањето на состанокот на шефовите на дипломатиите на НАТО во Брисел кои се очекува и формално да се согласат да ја одржат истата сила на својата мисија на Косово од 16 илјади НАТО војници.
XS
SM
MD
LG