Достапни линкови

Техеран: Новиот американски разузнавачки извештај победа на Иранците, оценува Ахмадинеџад


Иранскиот птретседател Махмуд Ахмадинеџат изјави дека новиот американски разузнавачки извештај е победа на иранците против светските сили. Во извештајот се вели дека Техеран ја запрел воената нуклеарна програма пред 4 години, но дека земјата продолжува со процесот на збогатуивање на ураниумот. Американскиот Претседател Џорџ Буш пак коментирајки го истиот извештај, изјави дека Иран останува опасен во врска со нуклеарната програма и дека сите опции се на маса. Белата Куќа во меѓувреме соопшти дека Претседателот Џорџ Буш ке го посети Блискиот Исток на почетокот на јануари.
XS
SM
MD
LG