Достапни линкови

Абу Даби: ОПЕК реши да не го зголеми производството на нафта


Земјите членки на ОПЕК денеска во Абу Даби решија да не го зголемат производството на нафтата која сега е речиси 90 долари за барел. Нова средба и ревизија е закажана за јануари. Некои министри на ОПЕК пред денешниот состанок сметаат дека производството ги задоволува барањата, а дека шпекулациите се причина за зголемувањето на цената.
XS
SM
MD
LG