Достапни линкови

Венецуела: Не успеа референдумот за уставни промени


Во Венецуела не успеа референдумот за уставните промени според кои, Претседателот Хуго Чавез ќе владееше неопределено. 51 насто од гласачите биле против. Чавез, чиј мандат е до 2013, ги прифати резулатите од референдумот. Неговара намера беше доживотно да владее и да ја направи Венецуела социјалистичка држава.
XS
SM
MD
LG