Достапни линкови

Каракас: Референдум со кој Хуго Чавез добива поголема власт


Во Венецуела се одржува референдум на кој граѓаните ќе се изјаснуваат за укинување на ограничувањето на претседателскиот мандат, како и за повеќе други промени во уставот. Претседателот Хуго Чавез изјави дека преку предложените измени, на народот ќе му биде дадена поголема моќ, но опонентите го обвинуваат дека всушност преку уставните измени тој ќе добие поголема власт. Вчера Чавез се закани дека ќе го прекине извозот на нафта за Соединетите држави доколку се обидат да го саботираат изјаснувањето за уставните промени.
XS
SM
MD
LG