Достапни линкови

Москва: Русија не прифаќа дека независноста на Косово е неизбежна опција


Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави дека Москва не прифаќа оти независноста на Косово е неизбежна опција по несупешните преговори меѓу Белград и Приштина. Според Лавров ситуацијата е алармантна. Косовските лидери најавија прогласување независност од Србија доколку не добие подршка во Советот за Безбедност каде што Русија има право на вето.
XS
SM
MD
LG