Достапни линкови

Ирак: Ирачката влада ке побара од ОН по последен пат да обноват мандатот на меѓународните сили


Премиерот Нури ал Малиќи изјави дека ирачката влада ке побара од Обединетите Нации по последен пат да обноват мандатот на меѓународните сили во Ирак предводени од американците кој би траел до крајот на 2008 година. Во телевизиско обраќање Малиќи изјави дека потоа тој мандат бил заменет со нов договор меѓу Ирак и Соединетите Држави. Малиќи говореше веднаш откако американскиот претседател Џорџ Буш се согласи за формални разговори следната година за идните односи меѓу двете земји.
XS
SM
MD
LG